Cześć

Z przyczyn osobistych zawieszam bloga. Nie wiem kiedy wrócę. O ile kiedykolwiek do tego dojdzie. Na pewno nie zrezygnuję z podczytywania Waszych blogów.
Ten rok był naprawdę fantastyczny. Poznałam dzięki Wam masę różnych pisarzy, sięgnęłam po książki, które wcześniej nie wydawały mi się interesujące...
Ciężko mi było podjąć tę decyzję, ale nie zawsze robi się w życiu tylko to, na co ma się ochotę.

Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za te 12 miesięcy.
Penny Lane.

31 sierpnia 2010

A. Christie "Entliczek pentliczek"Autor: Agatha Christie
Tytuł oryginalny: Hickory dickory dock
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Aleksandra Ambros
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1955
Rok pierwszego wydania polskiego: 1995
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Stron: 177
Ocena: 5/6
Z okładki:  


„– Zwróćcie uwagę – kontynuował inspektor Sharpe – że to wszystko nie układa się w całość. Od początku nie podobał mi się ten oderwany świstek. Byłem w pokoju tej dziewczyny, widziałem wiele arkuszy papieru. Naturalniej byłoby napisać list na jednym z nich. Skoro Celia tego nie zrobiła, to być może nie było to samobójstwo, ale…
- Morderstwo – dokończył Herkules Poirot”.

W studenckim akademiku nagminnie giną drobne rzeczy, będące własnością jego mieszkańców. Właścicielka akademika opowiada o tym siostrze, ta zaś swojemu pracodawcy, którym jest słynny detektyw Herkules Poirot. Sprawa zrazu wydaje mu się błaha, jednak po przyjrzeniu jej się bliżej odnajduje godny siebie problem i bez zwłoki przystępuje do pracy. Zwłaszcza że zagrożone zdaje się życie jednej z zamieszanych osób…


[Hachette Livre Polska, 2001]"
Czytanie tej książki sprawiało mi dużą przyjemność, zwłaszcza w taką pogodę. Tak samo zresztą, jak czytanie innych książek Christie. 
 
Polecam. Nie uważam, by była to najlepsza książka Christie. Nie jest inna w porównaniu do pozostałych Jej książek. Ale myślę, że "Entliczek pentliczek" warty jest przeczytania. Trzyma w napięciu i zaskakuje.  

Czyta się bardzo szybko. Krótkie, zwięzłe i błyskotliwe monologi. Interesujące postacie.
  
Myślę, że jedynym minusem jest wyjaśnienie sprawy. Moim zdaniem za bardzo zawiłe i można łatwo się pogubić.

Ogółem: -5/6 
 

PS. Recenzje kryminałów zawsze będą tutaj lakoniczne. Po prostu nie chcę za dużo zdradzić i odebrać przyjemność z czytania. 

1 komentarz:

clevera pisze...

Mam nadzieję, że tutaj będzie tobie wygodniej.I super, że jest ankieta. Uwielbiam je. Ja takiej niestety zrobić nie mogę i bardzo żałuję.:)